Parasinus, 20 comprimate
£7.20

Indicatii terapeutice:
Paracetamol Sinus este indicat pentru profilaxia si tratamentul rinitelor alergice si vasomotorii si pentru tratamentul simptomatic al racelii comune si gripei (pentru ameliorarea stranutului, rinoreei, congestiei nazale si sinusale, febrei, cefaleei si durerilor musculare).
Parasinus, 20 comprimate
£7.20Request a Call Back
- Size Guide
Size Guide
Size Chest Waist Hips XS 34 28 34 S 36 30 36 M 38 32 38 L 40 34 40 XL 42 36 42 2XL 44 38 44 All measurements are in INCHES
and may vary a half inch in either direction.
Size Chest Waist Hips 2XS 32 26 32 XS 34 28 34 S 36 30 36 M 38 32 38 L 40 34 40 XL 42 36 42 All measurements are in INCHES
and may vary a half inch in either direction.
Size Chest Waist Hips XS 34 28 34 S 36 30 36 M 38 32 38 L 40 34 40 XL 42 36 42 2XL 44 38 44 All measurements are in INCHES
and may vary a half inch in either direction.
- Delivery & Return
Delivery
We ship to all 50 states, Washington DC.
All orders are shipped with a UPS tracking number.
Always free shipping for orders over US $200.
During sale periods and promotions the delivery time may be longer than normal.Return
Elessi will accept exchanges and returns of unworn and unwashed garments within 30 days of the date of purchase (14 days during the sales period), on presentation of the original till receipt at any store where the corresponding collection is available within the country of purchase.
Your return will usually be processed within a week to a week and a half. We’ll send you a Return Notification email to notify you once the return has been completed.
Please allow 1-3 business days for refunds to be received to the original form of payment once the return has been processed.Help
Give us a shout if you have any other questions and/or concerns.
Email: contact@mydomain.com
Phone: +1 (23) 456 789 - Ask a Question
Parasinus, 20 comprimate
£7.20Ask a Question
Weight | 0.1 g |
---|
Based on 0 reviews
0% | ||
0% | ||
0% | ||
0% | ||
0% |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
Antinevralgic Sinus amelioreaza eficient multe dintre simptomele racelii si gripei. Aceste simptome includ febra, durerea de cap, frisoanele, congestia sau obstructia nazala, durerile de la nivelul sinusurilor si durerile in gat, durerile musculare si durerile articulare. Acest medicament contine o combinatie de trei substante active. Paracetamolul reduce febra şi amelioreaza durerea, fenilefrina amelioreaza congestia sau obstructia nazala si cafeina grabeste ameliorarea durerii produse de paracetamol si ajuta la scăderea oboselii şi somnolenţei. Acest medicament este indicat la adulti şi adolescenti cu varsta peste 12 ani.
Mod de administrare Antinevralgic Sinus:
Dozele individuale si dozele zilnice maxime de Antinevralgic Sinus in functie de varsta si greutate sunt prezentate mai jos. Nu depasiti dozele recomandate.
Adolescenti cu varsta peste 12 ani (33 – 43 kg): 1 comprimat/ zi
Adolescenti si adulti (43 – 65 kg): 1 comprimat/ zi
Adolescenti si adulti (> 65 kg): 1 – 2 comprimate/ zi
Mod de prezentare: 12 comprimate filmate
In stock
– mentinerea sanatatii tractului respirator;
– mentinerea umiditatii mucoaselor bronsice in limite normale;
– confera protectie pentru o respiratie sanatoasa.
Patlagina – extract moale din frunze (30%), cimbru-de-cultura – ulei esential (0.005%), fructoza (69.995%).
Mod de administrare:
Copii sub 1 an: cate o jumatate de lingurita de sirop de 3 ori pe zi, pe stomacul gol, cu 30 de minute inaintea mesei.
Copii intre 1 si 7 ani: cate o lingurita de sirop de 3 ori pe zi, pe stomacul gol, cu 30 de minute inaintea mesei.
Copii intre 7 si 15 ani: cate 2 lingurite de sirop de 3-4 ori pe zi, pe stomacul gol, cu 30 de minute inaintea mesei.
Prezentare:
200 ml
In stock
Ingrediente:
Extract glicolic de salvie – are proprietăți antiinflamatoare și îmbunătățește starea mucoaselor.
Nanoparticule de argint – reduc dezvoltarea microorganismelor.
Extract uscat de lichen islandez – crează un strat protector împotriva factorilor externi.
Mod de administrare:
Pentru adulți și copii de peste 7 ani. Se pulverizează 3-4 doze de 3-4 ori pe zi.
Perioada de utilizare nu trebuie să depășească 7 zile.
In stock
Actiune terapeutica:
Antiseptic acut fata de Streptococcus pyogenes, S. pneumoniae, S. viridans si alti germeni patogeni ai cavitatii bucale.
Indicatii:
Profilaxia si tratamentul infectiilor buco-faringiene: angina, gingivita, stomatita; dupa amigdalectomie si extractii dentare.
Mod de administrare:
Cate 1 comprimat (pentru supt), de 4-6 ori/zi la adulti si de 1-4 ori/zi la copii.
Reactii adverse:
Iritatie usoara a mucoasei bucale (in cazul administrarii prea frecvente).
Prezentare:
10 comprimate
In stock
Forma Farmaceutică- Spray nazal, soluție.
Concentrația- 1 ml soluție conține clorhidrat de xilometazolină 1 mg.
Ambalaj- Cutie cu un flacon din sticla brună prevăzut cu pompă de pulverizare, conținând 10 ml spray.
In stock
Proprietati:
– fluidifica secretiile bronsice, usurand eliminarea lor;
– are o actiune sinergica impotriva manifestarilor neplacute din raceala si gripa: febra usoara, dureri de cap, dureri musculare, rinoree, frisoane, senzatie de oboseala etc.);
Ingrediente:
Ulei esential de lavanda, lamaie, cimbru-de-cultura si menta.
Mod de utilizare:
Se foloseste diluat: o lingura (15 ml) de solutie la un litru de apa calda. Cu aceasta solutie diluata se poate face masaj la nivelul membrelor si spatelui.
Prezentare:
100 ml
In stock
Gripovit Max C
Vitamina C 850 mg
Pulberi din Fructe de coacaz-negru si Zmeur, Extract din fructe de soc, flori de Hibiscus si Zinc
+ Doza Mare De Vitamina C
Ajuta in cazul simptomelor de raceala si gripa
10 plicuri
Fructele de soc contin pigmenti naturali, aminoacizi, zaharide, rutin si o cantitate mare de vitamina C.
Vitamina C si zincul contribuie la functionarea normala a sistemului imunitar si la protejarea celulelor impotriva stresului oxidativ.
Florile de Hibiscus reprezinta o sursa importanta de vitamina C.
1 plic 10 g contine: vitamina C 850 mg (1062 % DZR*) si zinc 5 mg (50 % DZR*).
*DZR – doza zilnica recomandata conf HG 685/2009
Mod de administrare: Se dizolva continutul unui plic de GRIPOVIT MAX C intr-un pahar cu apa fierbinte (dar nu fiarta). Dupa putin timp se amesteca si se consuma.
Doza recomandata: ½ – 1 plic pe zi.
In stock
Calmeaza durerile, cu gust de capsuni.
Panadol pentru sugari si copii calmeaza durerile care insotesc aparitia dintilor, durerile de gat, durerile de dinti si reduce febra adesea asociata cu Raceala, Gripa si bolile infectioase ale copilariei, ca varsatul de vant, tusea convulsiva, pojarul si oreionul.
Contraindicatii Panadol Baby suspensie orala: Daca simptomele persista, consultati medicul.
A nu se administra copiilor mai mult de 3 zile fara a consulta medicul.
Pentru sfaturi referitoare la medicament, consultati farmacistul.
A nu se administra sugarilor sub varsta de 3 luni fara avizul medicului.
Nu lasati medicamentul la indemana copiilor. Nu este recomandat sugarilor sub varsta de 3 luni.
A se păstra la loc racoros (sub 25 grade Celsius).
A se feri de lumina.
A nu se congela.
Ingrediente Panadol Baby suspensie orala: Fiecare flacon contine 100 ml suspensie orala de paracetamol B.P.
Fiecare doza de 5 ml contine 120 mg paracetamol.
Panadol pentru sugari si copii nu contine salicilati, zahar sau alcool.
Dozaj Panadol Baby suspensie orala: Noul panadol pentru sugari si copii, cu gust de capsuni, a fost special formulat pentru a fi placut la gust si usor de administrat.
Se recomanda sugarilor si copiilor pana la varsta de 12 ani, dar nu se va administra sugarilor sub varsta de 3 luni fara avizul medicului.
O lingura de dozare este inclusa in interiorul ambalajului.
Sub 3 luni – Numai la recomandarea medicului.
De la 3 luni la 1 an: De la 1/2 pana la 1 lingura doza de 5 ml.
De la 1 la 6 ani: De la 1 pana la 2 linguri doza de 5 ml.
De la 6 la 12 ani: De la 2 pana la 4 linguri doză de 5 ml.
Daca este necesar se repeta doza la fiecare 4 ore. A nu se depasi 4 doze in 24 de ore.
Forma de ambalare Panadol Baby suspensie orala: Falcon de 100 ml.
In stock
Bixtonim Xylo este un decongestionant nazal care elibereaza repede nasul infundat, pentru a usura respiratia. Produsul este utilizat la copii cu varsta cuprinsa intre 2-10 ani pentru decongestionarea mucoasei nazale, in rinita vasomotorie si rinita alergica. Poate fi utilizat in tratamentul infectiilor urechii pentru a ajuta la decongestionarea mucoasei nazo-faringiene. De asemenea, acesta poate fi prescris de catre medicul dumneavoastra in vederea efectuarii unei examinari a nasului.
Compozitie: 1ml de spray nazal, solutie contine clorhidrat de xilometazolina 0,5 mg, clorura de benzalconiu, dihidrogenofosfat de potasiu, fosfat disodic dodecahidrat, sorbitol, edetat disodic, clorura de sodiu, apa purificata.
Mod de administrare:
– Utilizati intotdeauna acest medicament exact asa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.
– Copii cu varsta cuprinsa intre 2-10 ani: 1 puf in fiecare nara, la nevoie, dar de cel mult 3 ori pe zi.
– Nu trebuie sa se utilizeze doze mai mari decat cele recomandate.
– Bixtonim Xylo nu trebuie utilizat mai mult de 5 zile, cu exceptia cazului in care medicul va recomanda altfel.
– Pentru administrare se scoate capacul protector. Inainte de prima administrare se pulverizeaza in aer prin apasarea pompei dozatoare de 2-3 ori, pentru a se asigura eliberarea corecta a dozelor. Astfel, pompa este pregatita pentru administrare.
– Inainte de folosirea spray-ului nazal, suflati usor nasul. Se recomanda ca ultima doza sa fie administrata inainte de culcare.
– Pentru utilizare, dupa scoaterea capacului protector, se introduce orificiul spray-ului in nara si se apasa pe pompa o singura data, se inspira usor pe nas.
– In timpul administrarii, flaconul se tine in pozitie verticala, cu pompa orientata in sus. Nu se utilizeaza produsul in pozitie orizontala sau orientat in jos.
– Dupa utilizare se acopera cu capacul protector. Din motive de igiena si pentru a evita infectiile, fiecare flacon cu pulverizator trebuie sa fie folosit numai de catre aceeasi persoana.
Nu utilizati Bixtonim Xylo:
– Daca sunteti alergic (hipersensibil) la xilometazolina sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament.
– Daca prezentati inflamatie cronica uscata a mucoasei nazale neinsotita de secretie.
– Daca aveti antecedente de accident vascular cerebral sau factori de risc care pot favoriza aparitia accidentului vascular cerebral prin activitatea alfa-simpatomimetica: tratament cu vasoconstrictoare, antecedente de convulsii, afectiuni utero-prostatice cu retentie de urina, asocierea de simpatomimetice cu actiune directa.
– Daca vi s-a efectuat recent o interventie neurochirurgicala (hipofizectomie trans-sfenoidala sau alte interventii chirurgicale cu expunere a meningelui).
– La copii cu varsta sub 2 ani.
Avertizari:
– Bixtonim Xylo este contraindicat copiilor cu varsta sub 2 ani.
– Utilizarea Bixtonim Xylo in asociere cu inhibitori ai monoaminooxidazei (IMAO) sau cu antidepresive triciclice poate determina cresterea tensiunii arteriale (datorita efectelor cardiovasculare induse de xilometazolina).
– Nu se recomanda utilizarea concomitenta a altor preparate nazale care contin simpatomimetice.
– Sarcina, alaptarea si fertilitatea: Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida, adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament. Nu utilizati Bixtonim Xylo in timpul sarcinii si alaptarii sau daca sunteti la varsta fertila si nu utilizati masuri contraceptive.
– Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor: Bixtonim Xylo nu ar trebui sa afecteze capacitatea dumneavoastra de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje. La administrarea repetata si/sau prelungita si/sau unor doze mari de Bixtonim Xylo nu conduceti vehicule si nu folositi utilaje deoarece nu poate fi exclusa absorbtia sistemica a substantei active si poate influenta capacitatea de a conduce vehicule si de a folosi utilaje.
– Bixtonim Xylo contine clorura de benzalconiu.
– Daca medicul dumneavoastra v-a atentionat ca aveti intoleranta la unele categorii de glucide, va rugam sa-l intrebati inainte de a utiliza acest medicament.
In stock
Nurofen pentru copii supozitoare 60 mg, 3 luni + este eficient în reducerea febrei și calmarea durerii.
Nurofen pentru copii supozitoare conține ibuprofen, contribuind la reducerea rapidă a febrei copilului. Acest medicament asigură de asemenea calmarea eficientă şi a durerilor frecvente. Având aceeaşi eficacitate ca Nurofen pentru copii suspensie orală, supozitoarele sunt opţiunea adecvată atunci când copilul vomită.
ADECVAT PENTRU:
TRATAMENTUL SIMPTOMATIC AL DURERILOR UŞOARE PÂNĂ LA MODERATE, TRATAMENTUL SIMPTOMATIC AL FEBREI
In stock
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să utilizaţi ACC cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate.
– Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
– Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi.
– Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se îmbunătăţesc după 4-5 zile.
– Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.
În acest prospect găsiţi:
1. Ce este ACC şi pentru ce se utilizează
2. Înainte să utilizaţi ACC
3. Cum să utilizaţi ACC
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează ACC
6. Informaţii suplimentare
1. CE ESTE ACC ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ
ACC fluidifică mucusul vâscos în cazul afecţiunilor tractului respirator: laringită, sinuzită acută şi cronică, otită medie.
ACC facilitează tusea şi expectoraţia secreţiilor în cazul afecţiunilor respiratorii acute şi cronice acompaniate de tulburări în formarea şi transportul mucusului: bronşită acută, bronşită astmatiformă, în acutizările bronho-pneumopatiei cronice, bronşiectazii, mucoviscidoză, astm bronşic.
2. ÎNAINTE SĂ UTILIZAŢI ACC 200
Nu utilizaţi ACC
– dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la acetilcisteină sau la oricare dintre celelalte componente ale ACC.
Aveţi grijă deosebită când utilizaţi ACC
Reacţiile adverse cutanate cum sunt sindromul Stevens-Johnson şi sindromul Lyell s-au raportat foarte rar în asociere cu acetilcisteina. Dacă apar modificări cutanate sau mucoase noi, trebuie să vă adresaţi fără întârziere unui medic şi administrarea acetilcisteinei trebuie întreruptă.
Se recomandă prudenţă dacă acetilcisteina se utilizează în astmul bronşic sau la pacienţii cu ulcere evidenţiate anamnestic.
Se recomandă prudenţă la pacienţii cu intoleranţă la histamină. Trebuie evitată administrarea acestilcisteinei la pacienţii la care este afectat metabolismul histaminei deoarece poate determina simptome de intoleranţă (de exemplu cefalee, rinită vasomotorie, prurit).
Utilizarea altor medicamente
Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală, în special următoarele:
Antibiotice
Tetraciclinele clorhidrat (cu excepţia doxiciclinei) trebuie administrate separat, la un interval de cel puţin 2 ore.
Rapoartele asupra inactivării antibioticelor de către acetilcisteină sunt bazate numai pe experimentele in vitro, în care substanţele relevante au fost combinate direct. Din motive de siguranţă, antibioticele trebuie administrate separat şi la un interval de cel puţin 2 ore. Acest lucru nu se aplică
medicamentelor conţinând substanţa activă cefiximă sau loracarbef.
Au fost descrise incompatibilităţi in vitro în special pentru peniciline semisintetice, aminoglicozide, cefalosporine precum şi tetracicline. Nu au fost raportate incompatibilităţi pentru antibiotice cum sunt amoxicilina, doxiciclina, eritromicina, tiamfenicol sau cefuroximă.
Antitusive
Administrarea asociată de acetilcisteină şi antitusive poate provoca o congestie secretorie periculoasă datorită unui reflex redus al tusei.
De aceea, o astfel de terapie asociată trebuie să aibă la bază o indicaţie terapeutică precisă.
Trinitratul de glicerină
S-a raportat că vasodilataţia şi inhibarea agregării plachetare, produse de nitroglicerină pot fi intensificate la administrarea simultană de acetilcisteină.
Relevanţa clinică a acestor observaţii rămâne a fi elucidată.
Utilizarea ACC cu alimente şi băuturi
Efectul mucolitic al acetilcisteinei este crescut de aportul de lichide.
ACC se poate utiliza împreună cu alimente şi băuturi.
Sarcina şi alăptarea
Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.
Nu există experienţă suficientă referitoare la utilizarea acetilcisteinei pe parcursul sarcinii sau alăptării.
Studiile la animale (iepure, şobolan) nu au evidenţiat niciun efect teratogen al substanţei.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
ACC nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje.
Informaţii importante privind unele componente ale ACC
Acest medicament conţine zahăr. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.
Atenţionare pentru pacienţii cu diabet zaharat: 3 g (1 plic) pulbere pentru soluţie orală conţin carbohidraţi 0,23 unităţi de pâine (2,717 g zahăr).
3. CUM SĂ UTILIZAŢI ACC
Utilizaţi întotdeauna ACC exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Dacă nu este altfel prescris de către medicul dumneavoastră, doza uzuală este
Vârsta
Doza zilnică totală
Copii cu vârsta sub 2 ani
Administraţi ACC pulbere pentru soluţie orală la copii cu vârsta sub 2 ani numai la recomandarea medicului, deoarece nu există suficientă experienţă cu privire la administrarea acetilcisteinei la acest grup de vârstă
Copii cu vârsta intre 2 şi 6 ani
Se recomandă administrarea formelor farmaceutice cu concentraţii adecvate.
Copii şi adolescenţi cu vârsta între 6-14 ani
Un plic de 2 ori pe zi (echivalent cu 400 mg acetilcisteină)
Adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 14 ani
Un plic de 2-3 ori pe zi (echivalent cu 400-600 mg acetilcisteină)
Mod de administrare
ACC pulbere pentru soluţie orală se administrează după mese.
Vă rugăm să dizolvaţi pulberea într-un pahar cu apă şi să beţi în totalitate conţinutul paharului.
Durata administrării
Dacă simptomele dumneavoastră se agravează sau nu se ameliorează după 4-5 zile, vă rugăm să vă adresaţi medicului dumneavoastră.
Vă rugăm să vă adresaţi medicului dumneavoastră dacă aveţi impresia că efectul ACC pulbere pentru soluţie orală este prea puternic sau prea slab.
În bronşita cronică şi mucoviscidoză este necesar un tratament de lungă durată în scop profilactic.
Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din ACC
Nu s-au observat cazuri de supradozaj în cazul administrării formelor orale de acetilcisteină.
Voluntarii au fost trataţi cu acetilcisteină 11,6 g/zi, timp de 3 luni, fără a se observa nicio reacţie adversă. Dozele orale de până la 500 mg acetilcisteină/kg au fost tolerate fără prezenţa oricărui semn de intoxicaţie.
Simptome ale intoxicaţiei
Supradozajul poate determina simptome gastro-intestinale cum sunt greaţa, vărsăturile şi diareea. Nounăscuţii pot prezenta hipersecreţie.
Tratamentul intoxicaţiei
Măsurile terapeutice depind de simptomele prezente.
Există experienţa referitoare la tratamentul intravenos cu acetilcisteină al intoxicaţiei cu paracetamol la om efectuat cu doze de maxim 30 mg acetilcisteină. Administrarea intravenoasă a unor doze extrem de mari de acetilcisteină în special rapid, a determinat reacţii anafilactoide parţial reversibile. În cazul
unei administrări masive pe cale intravenoasă s-au observat convulsii epileptice şi edem cerebral.
Dacă uitaţi să utilizaţi ACC
Dacă aţi uitat să luaţi o doză de ACC pulbere pentru soluţie orală sau aţi utilizat prea puţin, vă rugăm să continuaţi să luaţi următoarea doză conform programului obişnuit de administrare.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
4. REACŢII ADVERSE POSIBILE
Ca toate medicamentele, ACC poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Reacţiile adverse sunt clasificate pe aparate, organe şi sisteme şi prezentate în funcţie de frecvenţă, utilizând următoarea convenţie:
Foarte frecvente care afectează mai mult de 1 pacient din 10
Frecvente care afectează mai puţin de 1 din 10 pacienţi
Mai puţin frecvente care afectează mai puţin de 1 din 100 pacienţi
Rare care afectează mai puţin de 1 din 1000 pacienţi
Foarte rare care afectează mai puţin de 1 din 10000 pacienţi
Cu frecvenţă necunoscută care nu poate fi estimată din datele disponibile
Mai puţin frecvente: durere de cap, febră, reacţii alergice (mâncărime, urticarie, erupţie tranzitorie la nivelul pielii, respiraţie dificilă, ritm rapid al inimii, scădere a tensiunii arteriale), inflamaţie a gurii, durere abdominală, diaree, vărsături, pirozis şi greaţă, zgomote în urechi
Rare: îngustare a bronhiilor (în special la pacienţii cu hiperreactivitate bronşică, în astm bronşic)
Foarte rare: reacţii anafilactice până la şoc anafilactic
S-a observat foarte rar prezenţa sângerării în cazul administrării de acetilcisteină, parţial în asociere cu reacţiile de hipersensibilitate.
La primele semne ale unei reacţii de hipersensibilitate ACC pulbere pentru soluţie orală nu mai trebuie folosit. Vă rugăm să vă adresaţi medicului în acest caz.
Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.
5. CUM SE PĂSTREAZĂ ACC
A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.
Acest medicament nu necesită condiţii speciale de păstrare.
Nu utilizaţi ACC după data de expirare înscrisă pe cutie şi pe plic după EXP.
Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. INFORMAŢII SUPLIMENTARE
Ce conţine ACC
– Substanţa activă este acetilcisteina. Un plic unidoză (3 g) conţine acetilcisteină 200 mg.
– Celelalte componente sunt: zahăr, acid ascorbic, zaharină, aromă de portocale
Cum arată ACC şi conţinutul ambalajului
ACC este o pulbere omogenă, de culoare albă, fără aglomerări de particule, cu miros de portocale.
După reconstituire soluţia este incoloră, slab opalescentă.
Cutie cu 20 plicuri unidoză din PE-Al-hârtie conţinând câte 3 g pulbere pentru soluţie orală.
In stock
Prospan lichefiaza mucusul, facandu-l mai usor de eliminat, ca urmare senzatia de tuse apare tot mai rar. In acelasi timp, musculatura bronsica se relaxeaza. Prospan combate astfel simptomele tipice ale bronsitei – producerea excesiva de mucus vascos, respiratia scurta si iritatia din gat si usureaza astfel respiratia.
Actiune:
– expectorant;
– calmant al tusei;
– spasmolitic.
Caracteristici:
– poate fi folosit in combinatie cu orice medicament; nu exista interactiuni medicamentoase;
– este foarte bine tolerat;
– fara alcool, fara zahar, fara coloranti.
Mod de administrare:
Se administreaza copiilor de peste 1 an si adultilor, iar copiilor sub 1 an se administreaza numai la recomandarea medicului.
Compozitie:
– 100ml contin 0,7g extract sicc. de Hedera helix (5-7,5:1);
– agent de extractie: etanol 30% (m/m).
Prezentare:
100 ml
In stock
Reviews
There are no reviews yet.